2014 Big Phat Hat Award Winners

Announcing the final results of the 2014 Games of the VI Big Phat Phnom Penh Hat tournament:

MEDALS TABLE
1. Pirate Nation – 10 (7 golds)
2. Pakistan – 8 (6 golds)
3. Kazakhstan – 8 (4 golds)
4. Peru – 8 (1 gold)
5. Cyprus – 5 (3 golds)
6. Sri Lanka – 3 (1 gold)
6. Vatican City – 3 (1 gold)
8. Nauru – 3 (0 golds)
9. El Salvador – 3 (0 golds)
10. Kenya – 1 (0 golds)

Multiple Medal Winners (does not include Full-Team Awards):
4 – Bonnie Loudon-Coles (2G, 2S)
3 – Keough Johnston (3G); Meghan Henshall (1G, 1S, 1B)
2 – Eleanor Hart (2G); Brydie McMullan (2G); Greg Bloom (2G); Rachel Weiner Haig (1G, 1S); Dale Marshall (1G, 1B); Corinne Fournier (1 G, 1 B); Kirsa Shelkey (2S); Kris O’Brien (1S, 1B) Amaury Peeters (1S, 1B)

FULL RESULTS

Tournament:
Champions – Pirate Nation
Runners Up – Kazakstan
B Pool Champ – Vatican City

Spirit of the Game:
Gold – Peru Slip n’

Slide Layout – Men:
1. Dale Marshall – Pirate Nation
2. Stephen Wolff – Kenya
3. Tomas Costa – Pakistan

Slip n’ Slide Layout – Women:
1. Eleanor (Jojo) Hart – – Pakistan
2. Kirsa Shelkey – Peru
3. Yvette Macabuag – El Salvador

MVP
Male: Stew Motta, Pirate Nation (Gold)
Female: Bonnie Loudon Coles, Kazakhstan (Gold)

Party MVP
Male: Keough Johnston – Pakistan (Gold)
Female: Corinne Fournier – Pirate Nation (Gold)

Team Party Award
1. Pakistan (Gold)

Boat Race Tourney
Gold: Pakistan (Thomas Costa, Keough Johnston, Sam Oh, Gareth Cook, Brydie McMullan, Roxan Santos, Megan Mills-Novoa, Eleanor Hart)
Silver: Cyprus (Kate Bagshaw, Meghan Henshall, Laura Dennis, Steve Gosselin, Brecht van der Laan, Ross Monasmith, David Ball, Nicholas Dupuy)

Costume
Gold: Jamaican Bobsled Team (Rachel Haig, Pirate Nation; Stephen Sonderman, Kazakhstan; Keough Johnston, Pakistan; Greg Bloom, Cyprus)
Silver: Olympic Rings (Berry Mulligan, Kazakhstan; Amaury Peeters, Peru; An Pages, no team;
Bronze: John McEnroe (Dale Marshall, Pirate Nation)

SKILLS COMPETITIONS

Accuracy – Women
1. Vicki Chan – Vatican City (14)
2. Bonnie Loudon Coles – Kazakhstan (12)
3. Corinne Fournier* – Pirate Nation
*Won playoff vs Brydie of Pakistan

Accuracy – Men
1. Sid Rajagopalan – Pirate Nation (13)
2. Carroll Moreton – Vatican City (12)
3. Amauy Peeters* – Peru (11)
* Won 5-way playoff

Chicken Wing – Women
1. Brydie McMullan – Pakistan
2. Kirsa Shelkey – Peru
3. Meghan Henshall – Cyprus

Chicken Wing – Men
1. Dan Friendly – Sri Lanka
2. Luan Jenkins – El Salvador
3. Vu Anh Vu – Nauru

Hammer Toss – Women
1. Bonnie Loudon Coles – Kazakhstan
2. Rachel Weiner Haig – Pirate Nation
3. Katey McDonald – Peru

Hammer Toss – Men
1. Greg Bloom – Cyprus
2. Justin Boggs – Nauru
3. Nate Rumple – Pakistan

Huck & Catch – Women
1. Erica Lastufka/Meghan Henshall – Cyprus
2. Bonnie Loudon Coles/Sophoan Peou – Kazakhstan
3. Kris O’Brien/Lucy Haurisa – Sri Lanka

Huck & Catch – Men
1. Michael Hsu/Dyno – Kazakhstan
2. Vu Anh Vu/Reach – Nauru
3. Clay DV Dewey-Valentine/Darouth – Peru

Tallywacker
1. Perry Mandeville/ Macky Marquez-Peña – Pirate Nation
2. Tim Dodwell/Kris O’Brien – Sri Lanka
3. Nadav Atik/Lindsay Doucette – Peru

Advertisements

Recent Posts